imieniny:

Wtorek 11 lutego 2020

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Nurze

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Nurze

ul. Łomżyńska 14, 07-322 Nur

(086) 2 774 106
Historia

             Obecny budynek Szkoły Podstawowej w Nurze został oddany do użytku 21 grudnia 1986 roku. Uroczystość otwarcia zaszczycili swą obecnością przedstawiciele władz państwowych i oświaty. W czasie ceremonii Aleksander Jankowski (ówczesny Wicekurator Oświaty i Wychowania) odczytał  akt nadania szkole imienia  Marii Konopnickiej.

             Pierwszym dyrektorem  nowej szkoły była pani Daniela Szymczyk. To na jej ręce złożono sztandar szkoły. Przekazania sztandaru dokonał  Inspektor Oświaty i Wychowania- Stanisław Galanty. 23 maja 1987 roku w 145 rocznicę urodzin Marii Konopnickiej wspólną decyzją Rady Pedagogicznej i młodzieży szkolnej postanowiono obrać ten dzień Świętem Szkoły.

             Pierwsze Święto Szkoły przebiegało pod hasłem: "Zmieniam siebie i swoje otoczenie na lepsze". Od tamtego czasu upłynęło już wiele lat, ale każdego roku od pierwszych dni maja szkoła przygotowuje się do swojego święta.

             Jednym z największych wydarzeń w naszej szkole jest coroczne Ślubowanie Klas Pierwszych. Pierwsza taka uroczystość miała miejsce 9 października 1987 roku. Na pamiątkę ceremonii uczniowie otrzymali kartę pasowania na ucznia. Tradycja ta jest kontynuowana do dziś. W ciągu kilku ostatnich lat pierwszoklasiści otrzymują pamiątkowe dyplomy, które przypominają moment wkroczenia do społeczności uczniów.

             Każdy rok kalendarzowy jest witany w naszej szkole tradycyjną Choinką Noworoczną. Pierwsza tego typu impreza odbyła się 16 stycznia 1988 roku. Zaproszonym gościom, licznie przybyłym rodzicom i uczniom prezentowany jest zawsze bogaty program artystyczny. Ukoronowaniem corocznych imprez choinkowych jest wizyta Mikołaja. Srogi wygląd gościa nie przestrasza nawet najmłodszych. A wszystko to za sprawą prezentów! Po wizycie "brodatego Świętego" wszyscy biorą udział we wspólnej zabawie dyskotekowej. Na zmęczonych czekają zawsze pyszne ciasta i napoje przygotowane przez rodziców.

             Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły nie wiedzą, co to nuda. Wszystko to zaś dzięki pomysłowości i zaradności. Ich przykład stanowi argument na rzecz tezy, iż nudzi się tylko ten, kto nie ma na nic ochoty. Na terenie naszej szkoły organizowane są różne imprezy i konkursy. Atrakcje są rozmaite, od sprawdzianów wiedzy po turnieje szachowe i tenisa stołowego,  nie brakuje też konkursów plastycznych czy recytatorskich. Na tryumfatorów zawsze oczekują ciekawe nagrody. Niezależnie jednak od osiągniętych wyników konkursom towarzyszą ogromne emocje, a wszyscy obiecują sobie rewanż za rok.

             A gdy intensywna nauka i przeżycia już trochę zmęczą, nadchodzi koniec roku szkolnego. Jest to moment szczególnie miły dla uczniów, którzy sumiennie pracują.

             Są kwiaty, nagrody, dyplomy, pożegnania z koleżankami i kolegami. Po całorocznej pracy wszystkim należy się chwila relaksu i wakacyjnych szaleństw.

             A po dwóch miesiącach... wszyscy wracamy wypoczęci i z zapałem oraz plecakami pełnymi nowych zeszytów i książek rozpoczynamy nowy rok szkolny. I tak od wielu już lat czas biegnie nieustannie swoim ustalonym rytmem…

 

 

 

 

 


  •  Dnia 5 listopada 2003r. odbyło się uroczyste otwarcie hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nurze. Symbolicznego otwarcia nowo wybudowanego obiektu dokonali Poseł na sejm RP- Zbigniew Krutczenko, były mistrz boksu, obecnie Poseł na sejm RP- Jerzy Kulej, Dyrektor SP- Mirosław Truszkowski oraz Dyrektor Publicznego Gimnazjum- Halina Bogucka, Wicewojewoda mazowiecki- Adam Mroczkowski oraz Wójt Gminy Nur- Jacek Murawski. Obiekt został poświęcony przez  Ks. Kanonika Tadeusza Śliwowskiego, Ks. Kanonika Stanisława Uradzińskiego i Ks. Wikariusaz Andrzeja Łupińskiego. Hala sportowa ma wymiary 36,35m × 19m. Wymiary sali umożliwiają prowadzenie zajęć na dwóch niezależnych boiskach przedzielonych kotarą. Podłoga jest wykonana z dębowego parkietu położonego na podłodze z desek i legarach, poprzez to występuje efekt amortyzacji. Zainstalowane są dwa profesjonalne kosze podstropowe opuszczane i podnoszone mechanicznie, oraz 4 kosze treningowe. Na hali znajdują się boiska wraz z wyposażeniem do gry w piłkę nożną, piłkę ręczną, siatkową, kosza, tenisa, oraz drążek gimnastyczny i lina. Została zainstalowana tablica elektroniczna wyników. Sala posiada doskonałe zaplecze sanitarno techniczne: dwie szatnie, sanitariaty z natryskami. Na górze znajduje się sala do ćwiczeń korekcyjnych, sala tenisa stołowego, pomieszczenie gościnne, galeria widokowa z trybunami dla około 80 osób. Sala dostosowana jest w pełni do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

 


 

  • Dzięki staraniom dyrekcji naszej szkoły oraz władz gminy w czerwcu 2007 roku Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Nurze wzbogaciła się o nową pracownię internetową. Projekt został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Część kosztów tej wspaniałej inwestycji pokrył Urząd Gminy w Nurze (nowa instalacja elektryczna, remont pomieszczenia, meble, rolety itp.). W skład pracowni wchodzi 10 stanowisk do pracy dla uczniów oraz mobilny zestaw multimedialny dla nauczycieli. Komputery są wyposażone w nagrywarki DVD, mikrofony i głośniki. Do dyspozycji uczniów przeznaczone są również drukarka laserowa oraz skaner. Pracownia posiada najnowsze oprogramowanie firmy Microsoft.

 

 


 

  • 1 października 2009r.  Nastąpiło uroczyste otwarcie i oficjalne oddanie do użytku kompleksu boisk sportowych „Moje boisko ORLIK 2012”

 


 

  • Od 1 września 2015r. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej  i Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II funkcjonują jako Zespół Szkół w Nurze. Dyrektorem Zespołu Szkół jest mgr Mirosław Truszkowski.

 


  •  W czerwcu 2015 r. otrzymaliśmy list od pani Anastazji Fechner, która ukończyła Szkołę Podstawową w Nurze w 1597 roku. Pani Anastazja przekazała nam gazetkę szkolną tworzoną przez uczniów Szkoły Podstawowej w Nurze z 1926 r. Pani Fechner otrzymała druki ponad 35 lat temu od nauczyciela pochodzącego z Kałęczyna. Poniżej przedstawiamy list pani Anastazji oraz skan przekazanych dokumentów.
  • Na mocy uchwały Rady Gminy Nur nr XXIX/177/17 z dnia 6 września 2017 r. z dniem 1 września 2017 r. nastąpiło przekształcenie Zespołu Szkół w Nurze (w skład którego wchodziła dotychczasowa sześcioletnia Szkoła im. Marii Konopnickiej w Nurze i Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Nurze) w ośmioletnią Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Nurze.

zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.