






20 marca uczniowie Szkoły Podstawowej w Nurze wybrali się wraz z opiekunami na wycieczkę edukacyjną do Warszawy. Celem podróży było pogłębienie wiedzy z zakresu edukacji filmowej i literackiej. Oto obraz naszej wyprawy w oczach uczniów.
20 marca 2019 r. 30 uczniów naszej szkoły wyjechało na wycieczkę do Warszawy, aby móc zwiedzić Wytwórnię Filmów Fabularnych i Dokumentalnych oraz Muzeum Literatury - wystawę „Adam Mickiewicz”. Wyjazd zorganizowała pani Renata Kozakiewicz celem realizacji tematów edukacyjnych i naukowych. Opiekunami były: pani Wioletta Bielik oraz pani Małgorzata Szaflicka.
O godz. 6.30 wszyscy uczniowie stawili się na zbiórkę przed szkołą. Pani Kozakiewicz sprawdziła listę obecności, następnie wsiedliśmy do autobusu i wyruszyliśmy w kierunku Warszawy. Podróż minęła nam szybko, w miłej i przyjemnej atmosferze.
W pierwszej części zwiedzania Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych dowiedzieliśmy się jak powstają kostiumy do filmów, kto je projektuje i szyje. Poznaliśmy terminy dotyczące planu filmowego, na którym się znajdowaliśmy. Następnie pani, która nas oprowadzała, zaprowadziła uczniów do garderoby. Tam mogliśmy się przebierać w stroje dworskie z epoki średniowiecza i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Później przeszliśmy do drugiego budynku, w którym kontynuowaliśmy zwiedzanie planu filmowego. W tej części dowiedzieliśmy się jak powstaje film i jak tworzona jest scenografia. Na tym planie m.in. był kręcony film Marka Koterskiego pt. ,,7 uczuć".
Następnie udaliśmy się na Starówkę, gdzie mieliśmy trochę wolnego czasu dla siebie. O godz. 13.30 udaliśmy się do Muzeum Adama Mickiewicza. Była to ciekawa prelekcja. Dowiedzieliśmy się bardzo interesujących rzeczy o naszym wieszczu narodowym. Muzeum posiada bogate eksponaty z życia Adama Mickiewicza i jego twórczości. Posiadało sześć sal ,,ułożonych" chronologicznie. Po zakończeniu zwiedzania, w nagrodę za nasze dobre zachowanie panie opiekunki postanowiły zabrać nas do galerii na ,,zakupowe szaleństwo". Wszyscy ucieszyliśmy się na tę wiadomość. O godz. 16.30 ruszyliśmy w drogę powrotną. Do Nura przyjechaliśmy ok. godz. 19.00, gdzie czekali na nas rodzice.
Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i szczęśliwi. Zwiedziliśmy ciekawe miejsca i nasze wiadomości o planie filmowym oraz o Adamaie Mickiewiczu poszerzyły się. Najbardziej podobał mi się plan filmowy.
Kinga Jakubik kl. VII
20 marca uczniowie klas siódmej, ósmej, a także trzeciej gimnazjum udali się na wycieczkę do Warszawy. Autobus wyruszył spod budynku szkoły o godzinie 6.45.
Pierwszym punktem naszej wycieczki było studio kostiumografii, w którym dowiedzieliśmy się jak przebiega proces postarzania i niszczenia kostiumów. Poznaliśmy też tajniki pracy osób zajmujących się przebraniami aktorów. Później uczestniczyliśmy w sesji zdjęciowej. Wykorzystaliśmy w niej kostiumy dostępne w garderobie. Po przeprowadzeniu sesji mogliśmy obejrzeć jej wyniki. Następnie udaliśmy się na plan filmowy, przedstawiający wystrój z najnowszego filmu Marka Koterskiego „Siedem uczuć”. Usłyszeliśmy tam ciekawostki o ekipie filmowej i jej pracy. Pod koniec spotkania obejrzeliśmy krótką projekcję multimedialną przy użyciu okularów wirtualnej rzeczywistości. Punktem kulminacyjnym wizyty był krótki test na temat wiedzy o sztuce filmowej.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Literatury, aby obejrzeć wystawę „Adam Mickiewicz”. Poznaliśmy tam wiele faktów z życia tego wielkiego poety i patrioty. Dowiedzieliśmy się, że wieszcz był żonaty i jego prawnuk żyje i często odwiedza budynek tutejszego muzeum.
W drodze powrotnej, panie nauczycielki zaproponowały, abyśmy udali się do galerii co przyjęliśmy z entuzjazmem. Część pobytu poświęciliśmy posiłkowi, później zakupom.
Około godziny 19.00 wróciliśmy do domów. Wycieczka, podobnie jak większości uczestników, bardzo mi się podobała. Była ona bardzo ciekawa i pouczająca.
Maciej Stokowski kl. VII