


12 marca 2013 r. uczniowie klasy I oraz wykonawcy palm z klasy IV a, IV b i V wraz z opiekunkami p. Agnieszką Mowel, p. Barbarą Norberczuk i p. Anną Truszkowską udali się do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
W Pałacu Starzeńskich oddaliśmy palmy na Regionalny Konkurs Palm i przez dłuższą chwilę podziwialiśmy inne znajdujące się już tam prace. Podziw wzbudziła najdłuższa palma, mająca ok. 5 metrów wysokości.
Następnie udaliśmy się na wystawę czasową pt. " Lalki polskie- lalki świata", która składała się z dwóch części. Pierwsza z nich przedstawiała polskie lalki w strojach regionalnych i historycznych, druga- lalki z ponad 20 krajów świata, łącznie ok. 1000 sztuk.
Wspólną cechą wszystkich lalek ludowych jest ich dekoracyjny charakter. Lalki te nie służą zabawie, lecz pełnią przede wszystkim rolę eksponatów i pamiątek.wykonane są z niezwykłą precyzją i dbałością o najdrobniejszy szczegół stroju, zdobnictwa poszczególnych elementów, kolorystykę. Nasz zachwyt wzbudziły lalki przedstawiające zachowania obrzędowe, tańce czy wykonywanie zajęć, np. wyplatanie koszy. Szczególnie dziewczynki nie mogły oderwać wzroku od tych przecudnych lalek. Chłopcy natomiast chętnie fotografowali się w towarzystwie największej lalki.
Kolejnym punktem było zwiedzanie Muzeum Pisanki, jedynego takiego muzeum w Polsce, a drugiego w Europie. Ten fakt wywarł na nas ogromne wrażenie.
Zbiory liczą ok. 2000 eksponatów. Pisanki pochodzą z różnych regionów Polski, a także wielu krajów całego świata, nie tylko z Europy, lecz również z Azji, Afryki, Ameryki i Australii. Wykonane są różnymi technikami: batikową, grawerniczą / wydrapywanki/, aplikacyjną / oklejanie różnymi materiałami: sitowiem, koralikami, ziarnami, papierem/. Znajdują się tu jaja kurze, gęsie, perlicze, strusie, pingwinie. widzieliśmy też miniaturowe jajeczka afrykańskiej zięby, czy kolibra. Zwróciliśmy również uwagę na półszlachetne kamienie w formie jaj. Dostrzegliśmy też jajko do zjedzenia- kinder- niespodziankę.
Ostatnim punktem naszej wycieczki było obejrzenie wystaw stałych:
"Pamiątki kolonialne - sztuka Czarnego Lądu" i "Kruche piękno Dalekiego Wschodu".
Pierwsza z nich zatytułowana "Pamiątki kolonialne - sztuka Czarnego Lądu" przeniosła nas w czasy panowania Leopolda II Koburga - króla Belgii. Na ekspozycji zgromadzono liczne przedmioty codziennego użytku oraz wyroby rzemiosła artystycznego wykonane na terenach dawnych kolonii belgijskich w Afryce. Druga wystawa pod tytułem "Kruche piękno Dalekiego Wschodu" prezentuje głównie chińskie i japońskie wyroby z laki, porcelany i fajansu wyprodukowane w XIX w. i na początku XX w. Ekspozycję wzbogacają liczne rzeźby, obrazy, drzeworyty oraz elementy tradycyjnego, wschodniego ubioru kobiecego.
Na zakończenie zrobiliśmy drobne zakupy i zadowoleni wróciliśmy do szkoły. To była wspaniała muzealna lekcja.
Uczestnicy wycieczki.