



Tradycją naszej szkoły jest, że uczniowie klas młodszych we wrześniu odwiedzają miejsce pamięci narodowej w swojej okolicy.
10 września 2014 roku uczniowie klasy II i III udali się do Muzeum Walki i Męczeństwa wTreblince. Zwiedzanie rozpoczęto od Karnego Obozu Pracy. Uczniowie dowiedzieli się, że Niemcy utworzyli go latem 1941 roku przy istniejącej kopalni żwiru. Początkowo osadzano w nim głównie Polaków, później i Żydów. Pobyt w obozie, w warunkach głodu i terroru, kończył się najczęściej śmiercią. Przeciętna liczba więźniów przebywających w obozie jednorazowo wynosiła od 1000 do 2000 osób. Więźniowie pracowali w żwirowni, na stacji kolejowej w Małkini, wykonywali prace melioracyjne w dolinie Bugu. Część z nich zatrudniono w warsztatach obozowych. Przez obóz przeszło około 20000 więźniów, z czego około połowa zmarła lub została rozstrzelana. Obóz został zlikwidowany w końcu lipca 1944 roku.
Następnie uczniowie udali się do Obozu Zagłady, zwanego Treblinką II. Został on wybudowany przez Niemców w połowie 1942 roku w pobliżu istniejącego już Obozu Pracy. Obóz zajmował powierzchnię 17 hektarów. Obsługę obozu stanowili Niemcy i Austriacy w liczbie 30-40 osób. Do pomocy mieli 100-120 strażników, głównie pochodzenia ukraińskiego. Pierwszy transport więźniów przybył 23 lipca 1942 roku. Byli to Żydzi z warszawskiego getta. Ludzi uśmiercano „metodą przemysłową” w komorach gazowych. 2 sierpnia 1943 roku w Obozie Zagłady wybuchł zbrojny bunt zorganizowany przez więźniów. Obóz częściowo został zniszczony. Całkowitej likwidacji dokonano w 1943 roku. Oblicza się, że zginęło tu co najmniej 800 tysięcy Żydów z Polski, Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechosłowacji, Francji, Grecji, Jugosławii, Niemiec i Związku Radzieckiego.
Uczniowie zapalili znicze na symbolicznym grobie czternastoletniej Hani Zalewskiej, przy pomniku na miejscu straceń oraz przy kamieniu poświęconym Januszowi Korczakowi i Dzieciom.
To była prawdziwa, wstrząsająca lekcja historii.
NIGDY WIĘCEJ WOJNY!
Anna Truszkowska i Jolanta Wróblewska