

W dniu 5 marca 2016 r. odbyła się pielgrzymka uczniów Zespołu Szkół w Nurze do Niepokalanowa i Ołtarzewa. Głównym celem pielgrzymki była wielkopostna refleksja nad męką Pana Jezusa. W sobotę rano pod kierunkiem katechetki Marty Borysik i duchowym przewodnictwem ks. Piotra grupa 50 pielgrzymów udała się do stóp Matki Bożej w Niepokalanowie. Podczas podróży dzieci i młodzież zapoznała się z życiem i dziełem Świętego Męczennika Maksymiliana Marii Kolbe.
Dla upamiętnienia Chrztu Polski w 1966 r. w podziemiach bazyliki usytuowano ruchomą szopkę, ilustrującą historię Kościoła w Polsce. Szopkę tę wykonali bracia Paschalis Banach i Felicissimus Sztyk. Ponad 140 figur znanych polskich chrześcijan przesuwa się, krocząc przed figurą Matki Bożej Częstochowskiej. Byliśmy pod wielkim wrażeniem tej nietypowej szopki.
W przepięknej bazylice wszyscy uczestniczyliśmy we Mszy św. celebrowanej przez ks. Piotra Dębek wikariusza parafii nurskiej, w czasie której dziękowaliśmy Maryi za otrzymane łaski prosząc Ją o matczyną opiekę przez orędownictwo św. Maksymiliana Marii Kolbe.
Miejscem szczególnej zadumy dla każdego mieszkańca Niepokalanowa i przybywających pielgrzymów jest stara kaplica, dziś sanktuarium św. Maksymiliana. W tej kaplicy modlił się, tu odprawiał Msze święte, głosił konferencje Święty Męczennik. Tuż przy zakrystii zobaczyliśmy pierwszą celę św. ojca Maksymiliana, w której mieszkał od założenia Niepokalanowa
w 1927 r. oraz pozostające po nim pamiątki zgromadzone w Muzeum.
W Muzeum Strażackim w Niepokalanowie obejrzeliśmy samochody, którymi Jan Paweł II podróżował podczas pielgrzymek w Polsce.
Z Niepokalanowa udaliśmy się do Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie na Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez kleryków pallotyńskich.
Tegoroczne misterium w sposób szczególny podkreślało Boże Miłosierdzie. Pełni emocji śledziliśmy przebieg całej inscenizacji. Obejrzeliśmy scenę kuszenia Jezusa na pustyni, historię Łazarza, uwolnienie opętanego, Ostatnią Wieczerzę, zdradę Judasza. Zwieńczeniem całego misterium była droga krzyżowa i śmierć Pana Jezusa na krzyżu.
Przeżyty czas modlitwy, zadumy i refleksji w czasie pielgrzymki do Niepokalanowa i Ołtarzewa był nam bardzo potrzebny – pomógł na chwilę „zatrzymać się” i zastanowić nad naszym życiem w świetle Krzyża Chrystusowego.
Marta Borysik, ks. Piotr Dębek