


„ Uczmy miłości do przyrody,
uczmy spostrzegać jej piękno,
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegajmy dzieci,
by tego piękna nie niszczyły”.
H. Zdzitowiecka
Dnia 11 lutego 2015 r. uczniowie klasy drugiej z wychowawczynią p. Jolantą Wróblewską i uczniowie klasy trzeciej z wychowawczynią p. Anną Truszkowską odbyli wycieczkę do lasu. Nie była to jednak taka zwykła wycieczka, jakich wiele… Uczestniczyli w niej bowiem zaproszeni myśliwi- strażnicy lasu, panowie: Zygmunt Michałowski i Maciej Kamiński z Koła Łowieckiego „Jeleń”. Towarzyszyli oni dzieciom już od pierwszych chwil wyjazdu.
Las przywitał gości ciszą i spokojem. Wydawało się, że zimą jest opustoszały, gdy jednak wszyscy przekroczyli jego wrota, myśliwi rozpoczęli swoje ciekawe opowieści. Pokazując tropy zwierząt na śniegu stwierdzili, że około czterech godzin wcześniej przechodziły tamtędy dziki. Ich ślady prowadziły do paśnika. Tam buchtowały w poszukiwaniu jedzenia, o czym świadczyła zryta ziemia. Dzieci zobaczyły miejsce spania jednego z dzików. Widziały też drzewo, o które wycierał się, gdy go swędziała skóra. Na śniegu swoje tropy zostawiły sarny, lisy, a nawet … borsuk, który w czasie łagodnej zimy nie zapada w sen. Okazało się, że w naszym lesie bywają również jenoty.
Uczniowie przy paśniku zostawili smakołyki, które ze sobą wzięli. Nie przyjechali w gości do lasu z pustymi rękami. Panowie myśliwi opowiedzieli, kiedy i czym należy dokarmiać zwierzęta zimą. Wyjaśnili też, po co są lizawki. Bardzo interesujące było wysłuchanie odgłosów leśnych zwierząt, które zaprezentował pan Kamiński. Dzieci zgadywały, do kogo one należą. Pan Michałowski objaśnił głośne i krzykliwe zachowanie lecącej w górze sójki. Po prostu dawno nie widziała tak dużej grupy ludzi i krzykiem alarmowała mieszkańców lasu, żeby mieli się na baczności i na wszelki wypadek się schowali. Trzeba jednak przyznać, że dzieci były bardzo grzeczne i z uwagą słuchały, jak panowie ciekawie opowiadają.
Ta niezwykła, żywa lekcja przyrody uświadomiła, jak ciekawe i bogate jest życie w lesie zimą.
Dzieci były pod wrażeniem niezwykłych opowieści strażników leśnych i umówiły się już na spotkanie wiosną.
Oto, co napisali uczniowie po powrocie z wycieczki:
11 lutego 2015 roku uczniowie klasy II i III uczestniczyli w spotkaniu z myśliwymi, którzy razem z nami pojechali na wycieczkę do pobliskiego lasu w Ołtarzach Gołaczach. Pan myśliwy przybliżył nam zasady zachowania się w lesie, dbania o czystość i uczulania innych na niewyrzucanie śmieci do lasu. Podczas wędrówki po lesie myśliwi ciekawie opowiadali nam o jego mieszkańcach. Z zainteresowaniem słuchaliśmy o zwyczajach małych i dużych zwierząt żyjących w naszym lesie oraz oglądaliśmy tropy saren, dzików, zajęcy i borsuków. Niektórzy uczniowie naszej klasy przynieśli ze sobą marchewki, buraki i siano, które zostawiliśmy zwierzętom w paśniku i na ściółce leśnej. Czas minął nam bardzo szybko i nadeszła chwila powrotu. Smutno było odjeżdżać z lasu. Po powrocie do szkoły dzieliliśmy się naszymi wrażeniami.
Kinga Jakubik kl. III
Dzisiaj pojechaliśmy z całą klasą na spotkanie z myśliwymi. Dowiedziałem się, jakie zwierzęta mieszkają w naszych lasach. Panowie opowiadali, co jedzą zwierzęta, jakie wydają odgłosy. Pokazali nam również tropy tych zwierząt. Bardzo podobała mi się taka lekcja przyrody na świeżym powietrzu.
Jakub Dymek, kl. III
W dniu 11 lutego 2015 roku całą naszą klasą i młodszymi kolegami z II klasy byliśmy na wycieczce w lesie. Towarzyszyło nam dwóch myśliwych. Celem wyprawy było poznanie życia zwierząt w okresie zimy. Usłyszeliśmy odgłosy dzikich zwierząt, dzięki specjalnym urządzeniom. Dowiedzieliśmy się, czym żywią się zwierzęta oraz jak wyglądają ich tropy. Zawieźliśmy im podarunki w postaci warzyw i siana.
Maciej Stokowski kl. III
Dowiedziałam się, że sarny wydają specjalne odgłosy, żeby zwabić samca. Gdy w lesie jest dużo śniegu, leśnicy rozkładają siano w paśnikach. Przygotowują lizawki dla zwierząt. Leśnicy prezentowali różne odgłosy, jakie wydają zwierzęta.
Natalia Żulińska kl. III
Podczas wycieczki do lasu zobaczyłem, jak wygląda las zimą. Poznałem niektóre gatunki drzew i krzewów. Dowiedziałem się, jakie zwierzęta żyją w lesie i czym się żywią. Zobaczyłem jak wygląda paśnik, gdzie składane jest pożywienie dla zwierząt: siano, zboże lub warzywa. Dowiedziałem się również, że robione są specjalne lizawki, które dostarczają zwierzętom sól. Dzięki temu zwierzęta nie głodują zimą.
Dominik Wrzosek kl. III
W lesie zobaczyłam tropy sarny, lisa, dzika, zająca, bobra. Od myśliwych dowiedziałam się, że jak jest mała sarna, to nie można jej dotykać, bo matka ją zostawi.
Dominika Norberczuk kl. III
Dziś wszyscy uczniowie mojej klasy i klasy II wybrali się na wycieczkę do lasu. Razem z wychowawczyniami i myśliwymi: panem Maciejem Kamińskim i panem Zygmuntem Michałowskim. W lesie widziałam tropy dzika, borsuka, sarny, zająca oraz jelenia. Na tropy tych zwierząt naprowadzili nas myśliwi. Przekazali nam również cenne informacje dotyczące życia dzikich zwierząt. Jeden z panów opowiedział nam, że zwierzęta potrafią się porozumiewać. Matka sarna zawsze odróżnia głos jej dziecka oraz wie, jak przywołać ojca, czyli jelenia. Dowiedziałam się, że dzik, aby się podrapać, trze ciałem o korę drzewa. Wycieczka była bardzo ciekawa.
Olga Stpiczyńska kl. III
Podczas wycieczki do lasu zobaczyłam tropy różnych leśnych zwierząt. Poznałam ich odgłosy. Dowiedziałam się, czym się żywią i jak ważne jest ich dokarmianie w zimie.
Wiktoria Bielik kl. III